Dlaczego warto kupić klubową judogę, a nie jej tańszy odpowiednik z popularnego sklepu sportowego?

Temat, nad którym zastanawia się część rodziców początkujących adeptów naszego sportu – czy warto zakupić oficjalną klubową judogę, czy wystarczy nabyć jej tańszy odpowiednik z popularnego sklepu sportowego? Judogę, czyli strój do treningu judo.

Zanim przejdziemy do meritum – trochę kontekstu. Cena judogi waha się w zależności od wieku uczestnika (przykładowe zmienne: rozmiar, wytrzymałość materiału, kolor, marka producenta).

Na rok 2023 cena naszej judogi klubowej dla najmłodszych (okolice wieku przedszkolnego) wynosi 100-140 zł, dzieci/młodzieży szkolnej 160-185 zł i dorosłych 210 zł.

Ceny profesjonalnych judog dla zawodowców przekraczają nawet 1000 zł za sztukę.


Problematyka tańszych strojów do judo

Tańsze judogi utrudniają trening techniczny

Judogi ze zbyt cienkiej plecionki (a także stroje do karate, lub taekwondo) nie reagują na kuzushi (wychylenie partnera będące jedną z 3 faz rzutu). Jednocześnie bardzo często są na tyle obszerne (nieodpowiedni krój), że partner osoby ćwiczącej w takim stroju nie może prawidłowo trenować.

W judodze z cienkiego materiału niemożliwe jest nauczenie się łapania uchwytu, walki o uchwyt, rzutów i chwytów w parterze. Zwłaszcza dla ciut starszych zawodników w walce ne-waza (w parterze), gdzie niezbędny jest sztywny kołnierz. W skrócie, taki strój wszechstronnie utrudnia naukę judo.

Tańsze judogi utrudniają trening motoryczny

Takie stroje przez swój krój utrudniają również wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych, bo bluzy spadają z ramion, a cienki pas będący w komplecie takiego stroju nie może być prawidłowo zawiązany, bo jest „sznurkiem”, przez co częściej się rozwiązuje.

Stroje nieprzeznaczone do judo mogą być niebezpieczne

Często stroje zapożyczone z innych dyscyplin sportu mają dodatkowe sznurki (w bluzach), które niebezpiecznie się plączą. W strój z cienkiej plecionki łatwo wplątać palce i zrobić sobie krzywdę.

Nie przeszkadza to w karate czy taekwondo, bo nie są to chwytane dyscypliny sportu.

Takie postępowanie jest również wbrew wspólnej umowie

Każdy uczestnik zajęć (lub opiekun) rejestrując się akceptuje Regulamin Klubu. Klub to również logo i barwy. Wszyscy jesteśmy zawodnikami klubu sportowego, w którym obowiązującym strojem sportowym jest judoga zgodna ze wzorem klubowym.

Wspólnie przynależymy do grupy. Nosimy taki sam strój, mamy wspólne cele, jesteśmy dla siebie partnerami treningowymi szanując swoje zdrowie, więc trenujemy w stroju, który jest bezpieczny, dobry do treningu i identyfikujący z grupą. Jesteśmy Judo Tigers.


Wymagania dotyczące stroju na treningach (wg wieku)

Małe przypomnienie: judogi są wymaganym strojem w grupach szkolnych i starszych.

Dzieci przedszkolne trenują w koszulce (T-shirt klubowy) i spodniach od judogi.


Sklep Judo Tigers

Przykładowe proponowane zestawy:

Pełny sklep Judo Tigers znajdziesz tutaj.


Wpis we współpracy merytorycznej z trenerem Michałem Zamęckim.