Judo dla przedszkolaka. Jak wygląda trening w wieku 4-6 lat* w Judo Tigers?

Treningi judo dla dzieci przedszkolnych nazywamy aktywnym startem, bo dla dzieci w tym wieku takie zajęcia to często pierwsze zetknięcie się ze zorganizowanymi zajęciami sportowymi.

Taki trening, tak jak dla każdej innej grupy wiekowej, ma określony porządek organizacyjny. W tym wpisie przeczytasz, z czego składa się taki trening oraz zobaczysz, jak faktycznie wygląda trening tej grupy wiekowej (zdjęcia i wideo).

Grupy judo dla dzieci przedszkolnych są u nas powszechne (90% naszych lokalizacji posiada taką grupę). W razie pytań o dostępność miejsc, innych wątpliwości lub problemów z namierzeniem grupy na grafiku prosimy o kontakt na klub@judotigers.pl.

*O wieku uczestników grup przedszkolnych w Judo Tigers

Standardowo dzieci przedszkolne uczestniczące w naszych treningach mają 4-6 lat. Jednak jest to ogólna rekomendacja, a nie sztywny przedział. Nie ma magicznej granicy pomiędzy wiekiem 3 lat i 364 dni a dniem ukończenia 4 lat.

Zwyczajnie większość dzieci w wieku 4-6 lat łatwiej (niż młodsi) odnajduje się w zajęciach grupowych. Zdarzają się 3-latki, którzy również z nami trenują. Najlepszą metodą weryfikacji gotowości do udziału w zajęciach jest uczestnictwo w bezpłatnym treningu próbnym.

Jak wygląda trening judo dla przedszkolaka?

Standardowo trening judo dla przedszkolaka trwa 30 minut i odbywa się raz w tygodniu. Od tego istnieją pewne odstępstwa (np. na Bielanach Wrocławskich chętne przedszkolaki mogą uczestniczyć w zajęciach 2 razy w tygodniu).

Część wstępna – organizacja, cel i rozgrzewka (ok. 10-13 min)

Jedna z zabaw ruchowych podczas treningu judo dla przedszkolaków (Bielany Wrocławskie)

Jako specjaliści od pracy z dziećmi (na podstawie tysięcy doświadczeń) wiemy, że dzieci funkcjonują najlepiej w środowisku, którego znają reguły. Dlatego przebieg treningu i zasady panujące podczas zajęć w Judo Tigers są przewidywalne. Dzięki temu mali podopieczni czują się swobodnie podczas treningu.

Dla najmłodszych te reguły oznaczają m.in.: wspólne przerwy na picie (a nawet przypominanie rodzicom, żeby taką wodę dziecku zapewnili :)) czy też przypominanie o toalecie przed treningiem.

Na początku zajęć trener informuje dzieci o celu treningu, np. nauka bezpiecznego upadku na plecy (pad w tył). Oczywiście w formie dostosowanej do wieku uczestników (np. porównując ćwiczenie do umiejętności Spider-Mana).

W rozgrzewce judo dla przedszkolaków skupiamy się na wielokierunkowych ruchach przez zabawy lub ćwiczenia. Nie dążymy do perfekcji technicznej takich ćwiczeń. Trener koryguje tylko ruchy niepoprawne lub niebezpieczne. Spontaniczny ruch daje dzieciom możliwość poznania swojego ciała (sprawności) i przygotowuje uczestników do dalszych zadań. Rozgrzewka to ok. 30% całego treningu.

Przykłady? Idealną formą rozgrzewki są zabawy na czworaka, zabawy biegowe, zabawy w leżeniu i wszystkiego rodzaju berki – czołganie się, raczki, bieg na czworaka. Aktywności na czworaka zapewniają koordynację pomiędzy obręczą barkową i miedniczą, pomagają w aktywizacji mięśni głębokich tułowia, rozciągają (często przykurczoną) taśmę mięśni kulszowo-goleniowych i aktywizują mięśnie stabilizujące kręgosłup.

Część główna – ABC sprawności (ok. 10-15 min)


Trening z Maciejem Zamęckim w Centrum Ślęza (Bielany Wrocławskie)

W części głównej wprowadzamy elementy judo w formie zabawowej lub krótko trwających ćwiczeniach. Takich jak: pady, przewroty i ćwiczenia chwytu. Te ostatnie (o dziwo!) pomagają w nauce poprawnej wymowy, ponieważ ćwiczenia chwytu aktywizują mięśnie mimiczne i mięśnie twarzy odpowiedzialne za poprawną wymowę właśnie.

Poza tym część główna to krótkotrwałe ćwiczenia z partnerem w niskich pozycjach i o niewielkim poziomie współzawodnictwa (bez nacisku na to, kto wygra). Przykłady? Walki na przetaczanie partnera z brzucha na plecy, wyciąganie kawałka pasa spod partnera czy sumo w parterze (czyli spychanie rówieśnika z materaca). W zależności od poziomu grupy możliwa jest także nauka pierwszych trzymań (element walki parterowej w judo).

Część końcowa – gibkość dla najmłodszych (ok. 5-7 min)

Walka parterowego sumo dla dzieci w wieku przedszkolnym (Oleśnica)

Elementem kończącym zajęcia są ćwiczenia gibkości wykonywane w ruchu. Wykroki, wymachy, przechodzenie maty na czworaka (ale z wyprostowanymi nogami), przetoczenia z wyprostowanymi nogami i rękami. Ćwiczenia mogą być wykonywane w miejscu, o ile grupa na to pozwala i na 2-3 minuty będzie w stanie ćwiczyć w miejscu. 🙂

Rola trenera i dobór ćwiczeń judo dla przedszkolaka

Przykład zabawy ruchowej grupy przedszkolnej (Strzelin)

Po pierwsze, w treningach judo dla przedszkolaka trener bierze czynny udział w zajęciach. Wspólnie się bawi z dziećmi, jest aktywnym członkiem grupy i sędzią sprawiedliwym (pilnującym wcześniej ustalonych zasad gier i zabaw).

Po drugie, ćwiczenia w treningu judo dla przedszkolaka są różnorodne i często zmieniane, ponieważ dzieci oczekują nowych bodźców. Cel ćwiczenia może pozostać niezmienny, ale zmienia się „narzędzie” jego osiągnięcia (np. berek na czworaka a berek czarodziej 🧙‍♂️). Do każdego głównego celu treningu trener dobiera zabawę, która utrwala ćwiczony wcześniej element.

Zaproszenie do bezpłatnego treningu z Judo Tigers

Przykład opinii o treningach Grupy Przedszkolnej (Strzelin)

Jeżeli jesteś zainteresowany/a bezpłatnym treningiem próbnym dla swojego dziecka, to kliknij poniższy przycisk. W razie pytań zachęcamy do kontaktu przez email klub@judotigers.pl.

Wpis powstał we współpracy z trenerami: Maciejem Zamęckim i Michałem Cepuchem.