Treningi judo dla dzieci przedszkolnych nazywamy aktywnym startem, bo dla dzieci w tym wieku takie zajęcia to często pierwsze zetknięcie się ze zorganizowanymi zajęciami sportowymi.
Taki trening, tak jak dla każdej innej grupy wiekowej, ma określony porządek organizacyjny. W tym wpisie przeczytasz, z czego składa się taki trening oraz zobaczysz, jak faktycznie wygląda trening tej grupy wiekowej (zdjęcia i wideo).
Grupy judo dla dzieci przedszkolnych są u nas powszechne (90% naszych lokalizacji posiada taką grupę). W razie pytań o dostępność miejsc, innych wątpliwości lub problemów z namierzeniem grupy na grafiku prosimy o kontakt na klub@judotigers.pl.
Standardowo dzieci przedszkolne uczestniczące w naszych treningach mają 4-6 lat. Jednak jest to ogólna rekomendacja, a nie sztywny przedział. Nie ma magicznej granicy pomiędzy wiekiem 3 lat i 364 dni a dniem ukończenia 4 lat.
Większość dzieci w wieku 4-6 lat łatwiej (niż młodsi) odnajduje się w zajęciach grupowych. Zdarzają się 3-latki, którzy również z nami trenują. Najlepszą metodą weryfikacji gotowości do udziału w zajęciach jest uczestnictwo w bezpłatnym treningu próbnym.
Standardowo treningi judo dla przedszkolaka trwają 30 minut i odbywają się raz w tygodniu. Od tego istnieją pewne odstępstwa (np. na Bielanach Wrocławskich chętne przedszkolaki mogą uczestniczyć w zajęciach 2 razy w tygodniu).
Jedna z zabaw ruchowych podczas treningu judo dla przedszkolaków (Bielany Wrocławskie)
Jako specjaliści od pracy z dziećmi (na podstawie tysięcy doświadczeń) wiemy, że dzieci funkcjonują najlepiej w środowisku, którego znają reguły. Dlatego przebieg treningu i zasady panujące podczas zajęć w Judo Tigers są przewidywalne. Dzięki czemu mali podopieczni czują się swobodnie.
Dla najmłodszych te reguły oznaczają m.in.: wspólne przerwy na picie (a nawet przypominanie rodzicom, żeby taką wodę dziecku zapewnili :)) czy też przypominanie o toalecie przed treningiem.
Na początku zajęć trener informuje dzieci o celu treningu, np. nauka bezpiecznego upadku na plecy (pad w tył). Oczywiście w formie dostosowanej do wieku uczestników (np. odnosząc to ćwiczenie do umiejętności Spider-Mana).
W rozgrzewce judo dla przedszkolaków skupiamy się na wielokierunkowych ruchach (w zabawach lub ćwiczeniach). Nie dążymy do perfekcji technicznej tych ruchów. Trener koryguje tylko ruchy niepoprawne (inne niż zalecone) lub niebezpieczne. Przez spontaniczny ruch dzieci poznają swoje ciało (nabywają sprawność) i przygotowują się do dalszych zadań. Rozgrzewka to ok. 30% całego treningu.
Przykłady? Idealną formą rozgrzewki są zabawy na czworaka, zabawy biegowe, zabawy w leżeniu oraz wszystkiego rodzaju berki (w czołganiu się, raczkach lub na czworaka).
Aktywności na czworaka zapewniają koordynację pomiędzy obręczą barkową i miedniczą, pomagają w aktywizacji mięśni głębokich tułowia, rozciągają (nierzadko przykurczoną) taśmę mięśni kulszowo-goleniowych i aktywizują mięśnie stabilizujące kręgosłup.
Trening z Maciejem Zamęckim w Centrum Ślęza (Bielany Wrocławskie)
W części głównej wprowadzamy elementy judo w formie zabawowej lub w postaci krótkich ćwiczeń. Takich jak: pady, przewroty i ćwiczenia chwytu. Te ostatnie (o dziwo!) pomagają w nauce poprawnej wymowy, ponieważ ćwiczenia chwytu aktywizują mięśnie mimiczne i mięśnie twarzy odpowiedzialne za poprawną wymowę właśnie.
Poza tym część główna to również krótkie ćwiczenia z partnerem w niskich pozycjach i o niewielkim poziomie współzawodnictwa (bez nacisku na to, kto wygra).
Przykłady? Walki na przetaczanie partnera z brzucha na plecy, wyciąganie kawałka pasa spod partnera czy sumo w parterze (w postaci przepychania rówieśnika z materaca). W zależności od poziomu grupy możliwa jest także nauka pierwszych trzymań (element walki parterowej w judo).
Walka parterowego sumo dla dzieci w wieku przedszkolnym (Oleśnica)
Elementem kończącym trening judo dla przedszkolaków są ćwiczenia gibkości wykonywane w ruchu. Wykroki, wymachy, przechodzenie maty na czworaka (z wyprostowanymi nogami) lub rozluźniające przetoczenia (z wyprostowanymi rękami i nogami).
Ćwiczenia mogą być wykonywane w miejscu, o ile grupa na to pozwala i na 2-3 minuty będzie w stanie się skupić bez transferowania swojej energii po całej sali. 🙂
Przykład zabawy ruchowej grupy przedszkolnej (Strzelin)
Po pierwsze, w treningach judo dla przedszkolaka trener bierze czynny udział w zajęciach. Wspólnie się bawi z dziećmi, jest aktywnym członkiem grupy i sędzią sprawiedliwym (pilnującym wcześniej ustalonych zasad gier i zabaw).
Po drugie, ćwiczenia w treningu judo dla przedszkolaka są różnorodne i często zmieniane, ponieważ dzieci oczekują nowych bodźców. Cel ćwiczenia może pozostać niezmienny, ale zmienia się „narzędzie” jego osiągnięcia (np. berek na czworaka a berek czarodziej 🧙♂️). Do każdego głównego celu treningu trener dobiera zabawę, która utrwala ćwiczony wcześniej element.
Przykład opinii o treningach Grupy Przedszkolnej (Strzelin)
Jeżeli jesteś zainteresowany/a bezpłatnym treningiem próbnym dla swojego dziecka, to kliknij poniższy przycisk. W razie pytań zachęcamy do kontaktu przez email klub@judotigers.pl.
Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji znajdziesz tutaj.
Wpis powstał we współpracy z trenerami: Maciejem Zamęckim i Michałem Cepuchem.