Czy warto pracować w większym klubie sportowym? Piotr Nowak o Judo Tigers

We wrześniu 2022 roku Piotr Nowak (Judo Wilki, Oborniki Śląskie) dołączył do Judo Tigers.

Po pół roku zapytałem Piotra o opinię na temat zmiany z działalności na własny rachunek (Judo Wilki) na dołączenie do większego klubu sportowego (Judo Tigers). Odpowiedzi przeczytasz poniżej.

Uwaga! Piotr Nowak był zaprzyjaźniony z klubem od lat i ta przyjaźń na pewno ma wpływ na odpowiedzi. Natomiast nie zmienia to faktu, że odpowiedzi pozostają uczciwe i prawdziwe.


Jak zmienił się Twój dzień pracy po dołączeniu do Judo Tigers?

Piotr: Więcej osób w organizacji to bardziej komfortowy podział zadań. Pozwala mi to skupić się na dziedzinach, które są najważniejsze dla trenera. Mój dzień pracy nie składa się już ze sprawdzania płatności, odpisywania na dziesiątki wiadomości czy wymyślania wydarzeń klubowych w biegu pomiędzy treningami.

Pracując sam (przy wsparciu paru trenerów) byłem odpowiedzialny za wszystko: rozliczenia, dotacje, wyjazdy na zawody, egzaminy, turnieje, promocję wydarzeń i masę innych (istotnych), lecz niezwiązanych z treningiem rzeczy. Zdecydowanie wraz ze zmianą zmniejszyłem poziom stresu związanego z prowadzeniem klubu.

Dziś wiem, że całoroczna praca w Judo Tigers jest zaplanowana i konkretne osoby odpowiadają za konkretne zadania. Przyjeżdżając na zajęcia mam dwa obowiązki — poprowadzenie zaplanowanego treningu i sprawdzenie obecności w intuicyjnym programie na telefonie komórkowym.

Jakie widzisz największe plusy dołączenia do większego klubu sportowego?

Piotr:

Konkretnie o Judo Tigers:

– Mniej stresu.
– Więcej czasu (mogę prowadzić więcej zajęć, nie martwiąc się, czy zdążę to wszystko zorganizować).
– Przejrzyste rozliczenia (i perspektywa rozwoju).
– Uczestnictwo i współpraca przy jakościowych wydarzeniach sportowych.
– Świetna atmosfera pracy.

Czy widzisz jakieś minusy dołączenia do większego klubu sportowego?

Piotr: Coraz więcej osób (uczestników zajęć i wydarzeń) kojarzy moją osobę, a ja, chociaż bardzo się staram, to niestety nie znam sposobu do zapamiętania wszystkich imion. 🙂

Co byś doradził innym trenerom, którzy zastanawiają się nad dołączeniem do większych organizacji?

Piotr: Poradziłbym im policzenie swojego rzeczywistego czasu pracy (nie tylko liczby godzin na macie, ale również na rozpisywanie zadań, weryfikację płatności, kontakt z rodzicami, dojazdy, organizacje wydarzeń, projektowanie materiałów, kupowanie czekoladowych mikołajów itd.), a później zestawienie tego z wizją dołączenia do większego klubu i stricte zajęciem się prowadzeniem zajęć.

Tacy trenerzy powinni wziąć pod uwagę realną wartość dodaną swojej pracy (treningi) i czas wolny, który mogą uzyskać po dołączeniu do większego klubu o wyższym poziomie organizacyjnym.

Jak długi i skomplikowany był proces dołączenia do Judo Tigers?

Piotr: Na drugim spotkaniu możliwe jest dopięcie wszystkich szczegółów.

Przy założeniu, że pierwsze spotkanie służy przedstawieniu warunków współpracy i wizji Judo Tigers, to na drugim spokojnie można podać sobie dłoń w ramach porozumienia.


Jeżeli myślisz o pracy trenera judo i chciał(a)byś poznać warunki zatrudnienia w Judo Tigers, to napisz do mnie na klub@judotigers.pl. Co ważne, dodaj parę zdań o sobie i swoich zamiarach (np. dostępności czasowej). Na każdą wiadomość odpowiem, ale nie zawsze w 24 godziny.