Zdaniem psychologa sportowego dr Martyny Tadzik.
Presja to oczekiwania przerastające aktualne możliwości zawodnika (fizyczne i mentalne). Natomiast motywacja jest właśnie na miarę jego możliwości i daje zawodnikowi energię do działania.
Powyższa treść jest cytatem z e-booka „6 mentalnych nawyków sportowych rodziców – e-book dla rodziców zawodników judo” autorstwa psychologa sportowego dr Martyny Tadzik i wydanego przez Super Ligę Judo (organizatora turniejów judo na Dolnym Śląsku dla zawodników i zawodniczek w wieku 7-17 lat, którego Zarząd w większości stanowią trenerzy Judo Tigers).
W temacie presji i motywacji czasem mówi się o przenoszeniu ambicji rodziców na dzieci. Zrozumiałe jest, że rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, marzy o pełnym wykorzystaniu jego potencjału – również sportowego.
Jednak nierzadko rodzicowi brakuje kompetencji do adekwatnej oceny możliwości sportowych dziecka z racji braku odpowiedniego doświadczenia. Ta stosowna ocena staje się jeszcze trudniejsza, gdy w grę wchodzą emocje.
Trener najlepiej oceni aktualne możliwości sportowe dziecka. Jeżeli rodzic nie zgadza się z oceną pierwszego trenera, to może zasięgnąć opinii innego trenera, który również nasze dziecko zna (np. ze wspólnego udziału w zawodach lub obozach).
Jesteśmy w 100% przekonani do wzajemnego zaufania i dialogu na linii rodzic (dziecko) – trener (klub). Więcej o roli rodzica i roli trenera przeczytasz tutaj: „Jaka jest rola rodzica na zawodach judo dzieci?”.