Presja w sporcie dzieci – definicja i konsekwencje

Zdaniem psychologa sportowego dr Martyny Tadzik.

Czym jest presja w sporcie?

Presja to oczekiwania przerastające aktualne możliwości zawodnika (fizyczne i mentalne). Natomiast motywacja jest właśnie na miarę jego możliwości i daje zawodnikowi energię do działania.

Jakie są konsekwencje wywierania presji na młodym zawodniku?

  1. Zawodnik traci radość i przyjemność ze sportu.
  2. Zawodnik czuje się niezrozumiany przez najbliższych.
  3. Zawodnik traci motywacje do dalszej pracy.
  4. Zawodnik uważa, że jego „wartość” jest uzależniona od wyniku sportowego.

Powyższa treść jest cytatem z e-booka „6 mentalnych nawyków sportowych rodziców – e-book dla rodziców zawodników judo” autorstwa psychologa sportowego dr Martyny Tadzik i wydanego przez Super Ligę Judo (organizatora turniejów judo na Dolnym Śląsku dla zawodników i zawodniczek w wieku 7-17 lat, którego Zarząd w większości stanowią trenerzy Judo Tigers).

Jak prawidłowo ocenić możliwości zawodnika?

W temacie presji i motywacji czasem mówi się o przenoszeniu ambicji rodziców na dzieci. Zrozumiałe jest, że rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, marzy o pełnym wykorzystaniu jego potencjału – również sportowego.

Jednak nierzadko rodzicowi brakuje kompetencji do adekwatnej oceny możliwości sportowych dziecka z racji braku odpowiedniego doświadczenia. Ta stosowna ocena staje się jeszcze trudniejsza, gdy w grę wchodzą emocje.

Trener najlepiej oceni aktualne możliwości sportowe dziecka. Jeżeli rodzic nie zgadza się z oceną pierwszego trenera, to może zasięgnąć opinii innego trenera, który również nasze dziecko zna (np. ze wspólnego udziału w zawodach lub obozach).

Jesteśmy w 100% przekonani do wzajemnego zaufania i dialogu na linii rodzic (dziecko) – trener (klub). Więcej o roli rodzica i roli trenera przeczytasz tutaj: „Jaka jest rola rodzica na zawodach judo dzieci?”.