Długotrwały (≥7 dni) niedobór snu (<8 godzin dziennie) u nastolatków wiąże się z większym ryzykiem urazów sportowych i mięśniowo-szkieletowych. Obecnie brakuje dowodów na jednoznaczne określenie wpływu krótkotrwałego (<7 dni) niedoboru snu na liczbę odnoszonych urazów.
Źródło 1: Lack of Sleep and Sports Injuries in Adolescents: A Systematic Review and Meta-analysis.
Nastoletni sportowcy, którzy spali średnio mniej niż 8 godzin na dobę, byli 1,7 razy bardziej narażeni na kontuzję w porównaniu ze sportowcami, którzy spali co najmniej 8 godzin.
Źródło 2: Chronic lack of sleep is associated with increased sports injuries in adolescent athletes.
Co to oznacza?
Pewne jest to, że u nastolatków niewysypianie się (spanie krócej niż 8 godzin) przez co najmniej 7 dni wiąże się z większym ryzykiem odniesienia kontuzji.
Niepewne jest to, czy niewysypianie się w krótszym okresie (6 dni lub mniej) wpływa na zwiększenie ryzyka odniesienia kontuzji – ten temat wymaga dalszych badań.
Najwięksi profesjonaliści śpią, trenują i jedzą. Tak w skrócie można podsumować ich standardowy dzień.
Zakładając sensowne obciążenia treningowe (np. 3 treningi dziennie), to przykładowy dzień polskiej kadry olimpijskiej w judo w Centralnych Ośrodkach Sportu wygląda następująco:
To około 9-10 godzin snu dziennie w dni treningowe.
Jako zawodnik (i rodzic) warto pamiętać, że trener ma bezpośredni wpływ na zaledwie ułamek doby każdego zawodnika (ok. 1/12 w dni treningowe).
To jak zawodnik spędza pozostałe 22 godziny niepodważalnie wpływa na jego sportowy progres (np. zmniejszanie ryzyka kontuzji przez wysypianie się).