Jaka jest rola rodzica na zawodach judo dzieci?

Z doświadczenia pamiętam, że jako dziecko łatwo przyjąć postawę, że „przecież rodzic powinien wiedzieć, jak się zachować”. W końcu jest zdecydowanie starszy i mądrzejszy. Jednak nadal sport dla rodzica może być czymś zupełnie nowym i rodzic (tak jak dziecko) również musi się w tym odnaleźć.

Rodzice też mają prawo do własnych emocji podczas zawodów. Też mają prawo do popełniania (często nieświadomych) błędów. Mimo tego, że to nie oni walczą.

Zdaniem psychologa sportowego dr Martyny Tadzik młodzi zawodnicy zmieniają się równie szybko co ich potrzeby odnośnie do wsparcia w sporcie. Dlatego warto uczyć się adekwatnego reagowania.

W powszechnej świadomości psychologia sportu jest dla zawodnika i trenera. W praktyce psychologia sportu jest dla wszystkich wpływających na rozwój młodego sportowca, czyli również dla rodziców.

Świadomy rodzic rozwijający swoje mentalne nawyki daje dobry przykład. Dzieci rozwijające się w takim środowisku skuteczniej osiągną swoje cele. Będą szczęśliwsze.

Największe wyzwania rodzica młodego judoki

I. Rodzic odczuwający negatywne emocje podczas zawodów.

Emocje takie jak: strach, niepewność, złość, niezadowolenie i stres.

Wyzwanie dla rodzica: zapanowanie nad swoimi emocjami i nieobarczanie dziecka swoimi emocjami. Nie rozmawiamy z dzieckiem, gdy nasze emocje są intensywne i nie jesteśmy w stanie nad nimi zapanować.

II. Dziecko przeżywające silne i zmienne emocje.

Wyzwanie dla rodzica: przyjęcie trudnych emocji dziecka, akceptacja ich i adekwatna (wspierająca) reakcja.

III. Rodzic wchodzący w rolę trenera.

Wyzwanie dla rodzica: mimo że rodzic wie coraz więcej o judo, to powinien zaufać trenerowi i nie wchodzić w jego kompetencje. Rolą trenera jest nauka techniki, taktyki oraz udzielanie podpowiedzi zawodnikowi podczas walki. Rolą rodzica jest pomaganie i wspieranie poza tymi obszarami, czyli…

Prawdziwa rola rodzica na zawodach judo dzieci

I. Wspieranie w pokonywaniu trudności.

Wspieranie przy spadkach motywacji, gorszej dyspozycji fizycznej, konfliktach, braku czasu, zmęczenia i tak dalej.

II. Wspieranie bezwarunkowe.

Wspieranie bez względu na osiągane wyniki, bez względu na wielkość postępu, bez względu na liczbę niepowodzeń względem sukcesów.

III. Towarzyszenie we wszystkich momentach.

Towarzyszenie w sukcesach i porażkach, okresach przestoju w rozwoju.

Tekst źródłowy

Niniejszy tekst jest cytatem/parafrazą z e-booka „6 mentalnych nawyków sportowych rodziców – e-book dla rodziców zawodników judo” autorstwa psychologa sportowego dr Martyny Tadzik i wydanego przez Super Ligę Judo (organizatora turniejów judo na Dolnym Śląsku dla zawodników i zawodniczek w wieku 7-17 lat, którego Zarząd w większości stanowią trenerzy Judo Tigers).

Zobacz Super Ligę Judo tutaj:

  1. Jak wygląda Super Liga Judo? Dolnośląskie turnieje judo dzieci i młodzieży (1/3)
  2. Jak wygląda Super Liga Judo? Dolnośląskie turnieje judo dzieci i młodzieży (2/3)
  3. Jak wygląda Super Liga Judo? Dolnośląskie turnieje judo dzieci i młodzieży (3/3)