Pytamy kandydatki i kandydatów na Prezydenta Wrocławia o sport dla najmłodszych

Klub Judo Tigers tworzy zintegrowaną społeczność dzieci, rodziców i trenerów, której celem jest krzewienie sportowego ducha wśród najmłodszych mieszkańców Wrocławia i zapewnienie alternatywy dla standardowych form sportu. Dziś pytamy kandydatki  i kandydatów na Prezydenta Wrocławia o ich plany związane ze sportem dla dzieci. 

W intensywnym okresie przedwyborczym chcemy zapytać wszystkich kandydatów na prezydenta Wrocławia o ich stanowisko w sprawach sportu dla najmłodszych i dowiedzieć się, czy w ich planach wyborczych jest miejsce dla rozwoju aktywności fizycznej najmłodszych mieszkańców Wrocławia.

W związku z tym stworzyliśmy List Otwarty, w którym pytamy wprost o interesujący nas temat. Chcemy uzyskać także informacje, czy mniejsze kluby sportowe działające we Wrocławiu również mają szansę na wsparcie ze strony miasta.

Poniżej treść naszego listu:

Wrocławski klub Judo Tigers pyta o sport dla najmłodszych
Otwarty list do kandydatów na Prezydenta Wrocławia

Szanowni Państwo,jesteśmy klubem sportowym dla dzieci i młodzieży Judo Tigers. Naszym celem jest krzewienie
sportowego ducha wśród najmłodszych mieszkańców Wrocławia. Przed wyborami samorządowymi w
naszym mieście chcemy poruszyć na forum temat rozwoju sportu dla dzieci i młodzieży, i zapytać o
Państwa stanowisko w tej sprawie.

Sport w życiu dziecka stanowi bardzo ważny czynnik ogólnorozwojowy. Rozwija nie tylko
sprawność ruchową, ale też kształtuje charakter, samodyscyplinę, działanie w grupie czy radzenie sobie
z pierwszymi porażkami. W czasach, kiedy statystycznie co drugie dziecko w Polsce jest zagrożone
nadwagą a młodzież unika lekcji wychowania fizycznego, propagowanie aktywności fizycznej jest
niezwykle ważne.

Miasto wspiera największe wrocławskie kluby sportowe osiągające sukcesy w cenionych
rankingach oraz ogłasza szereg konkursów dla inicjatyw sportowych organizacji pozarządowych. Na
sport, rekreację i turystykę przekazywane jest 3,29% udziału w budżecie miasta wynoszącym w 2018
roku 4 286 435 000 zł. Są to jednak kwoty w większości przekazywane na wsparcie profesjonalnych
zawodowych klubów, a nie rozwój sportowy najmłodszych zawodników.Natomiast na terenie miasta działa ponad 100 klubów sportowych trenujących dzieci i młodzież w różnych dyscyplinach sportu m.in. sztukach walki, jeździectwie, żużlu, czy kajakarstwie. Ich działanie ma na celu zaangażowanie jak największej liczby dzieci w aktywność sportową i zarażenie pasją do sportu. Osiąganie sukcesów i poświęcenie w dążeniu do mistrzostwa nie jest tutaj celem nadrzędnym. Liczy się zabawa, zaangażowanie oraz tworzenie więzi społecznych. Naszym zdaniem te inicjatywy i jednostki nie są jednak wystarczająco wspierane przez miasto. Dla porównania Poznań od lat wspiera sport młodzieżowy m.in. poprzez gęstą sieć Młodzieżowych Centrów Sportu.

Wrocław to obecnie najszybciej rozwijające się miasto w Polsce. W trosce o stałe zwiększanie
się potencjału Wrocławia należy skupić się na samej podstawie, czyli dzieciach i młodzieży, którzy już
niedługo będą stanowić największą siłę napędową naszego miasta. To właśnie na stwarzaniu im, jak
najlepszych warunków do rozwoju, zarówno naukowego jak i fizycznego powinna skupić się w
najbliższych latach polityka Wrocławia. Wierzymy, że przyszli kandydaci, chcący pełnić funkcje
Prezydenta Miasta dołożą wszelkich starań, by najmłodsi mieli jak najlepsze warunki do bezpiecznego
i wartościowego rozwoju.

Dlatego dzisiaj, chcielibyśmy zapytać wszystkich kandydatów na Prezydenta Wrocławia, jakie
mają plany na rozwój sportu dla najmłodszych mieszkańców? Czy obecny stan rzeczy jest dla Państwa
odpowiedni czy jednak zależy Państwu, by nasze miasto stało się również stolicą rozwoju potencjału
sportowego dzieci i młodzieży w stopniu zarówno zawodowym, jak i rekreacyjnym? Będziemy
wdzięczni za udzielenie odpowiedzi oraz określenie swojego stanowiska w tej sprawie.

Z poważaniem,

Michał Zamęcki                                                                                                                                                                              Prezes Zarządu Klubu Sportowego Judo Tigers

Kserokopię podpisanego dokumentu można znaleźć w zakładce Do Pobrania.